افزایش سرعت ویندوز ۱۰ با غیر فعال کردن حالت شفافیت

با روی کار آمدن ویندوز ۱۰ تمامی کاربران به دنبال بهینه کردن این ویندوز و افزایش سرعت آن هستند. گزینه های زیادی در ویندوز ۱۰ وجود دارد که در زیر به مهمترین گزینه های بالا رفتن ویندوز ۱۰ اشاره می کنیم :

نوار وظیفه یا Task bar در ویندوز ۱۰ به طور پیش‌فرض یا default در حالت شفاف قرار دارد که می تواند باعث کندی سرعت ویندوز شما شود. برای افزایس سرعت windows 10 شما باید این حالت شفافیت را غیر فعال نمایید برای شروع اولین گام این است که به منوی Start رفته و بر روی Setting کلیک کنید و در پنجره بعدی گزینه Personalization را انتخاب کنید. حال در منوی سمت چپ بر روی Colors کلیک کنید و در سمت راست صفحه و در قسمت پایین گزینه Make Start, taskbar, and action center transparent را پیدا کرده و آن را غیر فعال کنید. همانند شکل زیر :

 

افزایش سرعت ویندوز ۱۰ با غیر فعال کردن حالت شفافیت
افزایش سرعت ویندوز ۱۰ با غیر فعال کردن حالت شفافیت

(لودینگ سریع یا Fast Loading)

اصولاً جلوه های ویژه مقداری از سرعت را می گیرند! ویندوز ۱۰ مقدار زیادی جلوه های ویژه دارد که برای بالا بردن سرعت Windows 10 باید آنها را غیر فعال کنیم، برای این کار روی دکمه Start راست کلیک کنید و System را انتخاب کنید. برای باز شدن منوی System Properties روی Advanced system settings کلیک کنید و در سربرگ Advanced  که زیر Performance قرار دارد روی Settings کلیک کنید.

با این کار پنجره Performance Options باز خواهد شد. در سربرگ Visual Effects یا Adjust for best performance را برای غیر فعال کردن تمام جلوه های ویژه یا به قول خودمان انیمیشن های غیرضروری را انتخاب کنید و یا گزینه Custom را انتخاب کرده و جلوه های ویژه بصری که شما فکر می کنید بدون آنها می توانید با سیستم کار کنید را غیرفعال نمایید.

وقتی کارتان تمام شد برای اعمال تغییرات روی OK کلیک کنید.

 

 

افزایش سرعت بوت ویندوز ۱۰ در Startup

اگر مدت زمان بوت سیستم شما زیاد است، ممکن است علت در برنامه های زیادی باشد که در startup ویندوز خود داشته باشید. برای حل این مشکل کافیست روی دکمه Start راست کلیک کنید و روی Task Manager بروید. روی سربرگ Startup کلیک کنید ( اگر شما سربرگ Startup  را نمی بینید روی More details کلیک کنید) و لیست برنامه هایی که در startup ویندوز شما وجود دارد را به خوبی بررسی کنید. برنامه هایی را مشاهده می کنید اگر به آن ها نیازی ندارید (بسته به نیازتان) روی آن راست کلیک کنید و روی Disable کلیک کنید. (غیر فعال کردن)

شما حتی لیست برنامه ها را می توانید با Startup impact مرتب کنید. باید دقت داشته باشید برنامه های مهمی مثل درایور کارت گرافیک و یا درایور کارت صدای سیستم خود را غیر فعال نکنید.

مشکل یابی کند بودن ویندوز ۱۰

یکی از ویژگی های ویندوز ۱۰ این است که مجهز به یک عیب یاب است و می تواند به شما در پیدا کردن و حل هر مشکلی که ممکن است بر روی سرعت سیستم شما تاثیر گذار باشد کمک کند! برای باز کردن troubleshooter روی دکمه Start راست کلیک کنید و Control Panel را انتخاب کنید. زیر Security and Maintenance روی Troubleshoot common computer problems کلیک کنید و بعد زیر System and Security روی Run maintenance tasks کلیک نمایید.

افزایش سرعت بوت ویندوز ۱۰ در زمانی کمتر از ۵ ثانیه

به طور پیش فرض ۳۰ ثانیه مدت زمانی است که قبل از لود شدن ویندوز در سیستم وجود دارد. وقتی که شما کامپیوترتان را روشن می کنید, برای چند لحظه منوی بوت به شما نمایش داده می شود. شما می توانید برای راه اندازی سریع ویندوز ۱۰ این مدت زمان را  است را کاهش دهید. برای انجام این کار روی دکمه Start راست کلیک کنید و Control Panel را انتخاب کنید سپس به مسیر System > Advanced system settings بروید و زیر Startup and Recovery روی Settings کلیک کنید.

بعد قسمت Time to display list of operating systems را تیک بزنید و در کادر روبرو زمان را از ۳۰ ثانیه به ۱۰ ثانیه یا حتی ۵ ثانیه تغییر دهید و روی ok کلیک کنید.

 

افزایش سرعت بوت ویندوز ۱۰ در زمانی کمتر از ۵ ثانیه
افزایش سرعت بوت ویندوز ۱۰ در زمانی کمتر از ۵ ثانیه

 

شما می توانید برای اینکه سرعت دستگاه و تکنولوژی های قدیمی را افزایش دهید این ۱۰ کار را انجام دهید.

افزایش سرعت Windows 10

ویندوز ۱۰ یکسری نکات کمکی در رابطه با اپلیکیشن ها و خدمات مایکروسافت دارد. به عنوان مثال پیشنهاد می کند که برای بالا بردن عمر باتری از برنامه Microsoft Edge استفاده کنید. اگر می خواهید سرعت ویندوز ۱۰ خود را بالا ببرید و ویندوز با مدام نشان دادن این نکات آزارتان ندهد باید آن را غیرفعال کنید. برای انجام این کار مسیر Start > Settings > System > Notifications & actions را طی کنید و گزینه Get tips, tricks, and suggestions as you use Windows را غیرفعال کنید.

افزایش سرعت هارد دیسک در ویندوز ۱۰

دلیل اصلی کاهش سرعت در رایانه‌ های شخصی پر شدن هارد دیسک است. با این حال فضای دیسک سخت شما با بسیاری از فایل‌ های موقت و تکراری نیز پر می‌شود که از آنها مطلع نیستید. می‌توان فایل‌ های تکراری روی رایانه شخصی خود را که بدون استفاده هستند و از فایل‌ های اصلی گرفته شده‌ اند حذف کرد. برای حذف فایل های تکراری ابتدا Disk Cleanup را در کادر جستجوی منوی start تایپ کنید و در نتایج جستجو برنامه Cleanup را انتخاب کنید و روی دکمه clean up system file کلیک کنید. اگر می خواهید نتایج جستجو را ذخیره کنید پست دسترسی سریعتر به فایل و پوشه ها با ذخیره نتایج جستجو در ویندوز را مطالعه بفرمایید.

علاوه بر این هر چند وقت یکبار اطلاعات هارد خود را Disk Defragmenter کنید چون اطلاعات شما که بر روی هارد ذخیره می شود به صورت پشت سر هم ذخیره نمی شود و حالت تکه تکه دارد استفاده از برنامه Disk Defragmenter به شما کمک می کند که این اطلاعات تکه تکه را کنار هم قرار دهید و به اصطلاح گپ هایی که روی هارد دیسک شما ایجاد شده از بین بروند و در نتیجه سرعت خواندن و نوشتن شما در هارد دیسک افزایش می یابد. برای یکپارچه کردن اطلاعات، روی درایو خود راست کلیک کنید و properties را انتخاب کنید به سربرگ Tools بروید و دکمه Disk Defragmenter را انتخاب کنید.

حل مشکل کند شدن ویندوز ۱۰ با پاک کردن برنامه های بدون استفاده و Crapware

شاید قبلا شما برنامه ای نصب کرده باشد که در حال حاضر به آن نیازی ندارید و یا اینکه برنامه های crapware را بر روی سیستم خود داشته باشید، برنامه های crapware در واقع همان برنامه هایی هستند که مایکروسافت به صورت پیش‌فرض بر روی سیستم عامل های خود قرار می‌ دهد و کاربرد خاصی برای اکثر کاربران ندارند. اکثر این برنامه‌ ها از حجم بالایی برخوردارند. برای حذف برنامه هایی که مورد نیاز شما نیستند روی منوی start راست کلیک کنید و Control Panel را انتخاب کنید برای حذف یک برنامه، از لیست برنامه خود را انتخاب کنید و  Uninstall  را کلیک کنید.

حداکثر کردن مصرف انرژی برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰

خوب است بدانید که قرار دادن تنظیمات مصرف انرژی بر روی حداکثر می‌تواند باعث افزایش کارایی قطعات داخلی دستگاه و در نتیجه افزایش سرعت عملکرد کلی شود. برای انجام این کار ابتدا باید به control panel بروید و سپس مسیر System and Security > Power Options را دنبال کنید. در این مرحله منوی کشویی مشاهده شده را باز کرده و فقط گزینه High Performance را انتخاب کنید.

اضافه کردن حافظه رم برای افزایش سرعت عملکرد ویندوز ۱۰

بر کسی پوشیده نیست که افزودن حافظه رم می‌ تواند سرعت عملکرد کلی دستگاه را به طور محسوسی افزایش دهد. وقتی که کامپیوتر رومیزی را خودتان اسمبل می‌کنید، یک کیس اختصاصی خواهید داشت که محتویات آن را متناسب با سلیقه، کاربرد و بودجه‌‌ تان مشخص خواهید کرد، اما اگر از یک لپ‌ تاپ یا الترابوک استفاده می‌ کنید با محدودیت‌ های جدی برای ارتقا حافظه رم مواجه خواهید بود به طوری که اولاً دستگاه شما بایستی از این قابلیت برخوردار باشد، ثانیاً برای ارتقا بایستی حافظه رمی مشابه با نمونه سوار شده بر روی مادربرد بیابید در غیر این صورت به اصطلاح حافظه رم پس زده خواهد شد.

اگر از دستگاه‌ هایی مانند سری Surface و یا Yoga Lenovo استفاده می‌کنید، بهتر است قید ارتقا حافظه رم را بزنید زیرا باز کردن قاب پشتی این دستگاه‌ ها به حرارت و تجهیزات لازم نیاز دارد و در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی ممکن است صفحه‌ نمایش آسیب بیند.

 

افزایش سرعت ویندوز ۱۰
افزایش سرعت ویندوز ۱۰

افزایش سرعت ویندوز ده با استفاده از حافظه SSD به جای هارد HHD

اگر از سیستم خود برای کارهای گرافیکی مانند 3ds Max، Autocad، Maya، Corel و… استفاده می کنید استفاده از حافظه های SSD می تواند برای شما مناسب باشد.  برخلاف HHD ها یک یک بازوی مکانیکی برای نوشتن و خواندن اطلاعات بر روی هارد وجود دارد SSD ها هیچ قطعه مکانیکی ندارند و بنابراین سرعت تبادل اطلاعات بسیار بالاتر از HDD ها است. اگر هارددیسک شما مشکلی ندارد می توانید از طریق کابل USB یک SSD را به سیستم خود وصل کنید و از آن استفاده کنید و یا اینکه اطلاعات خود را به این SSD منتقل کنید.

بررسی ویروس ها و بد افزارهای سیستم برای افزایش سرعت Windows 10

هدف اصلی اکثر بدافزارها آسیب رساندن به سیستم است، با این حال تقریبا تمام ویروس‌ ها پس از فعال شدن در اجرای روند کلی برنامه‌ها اختلال ایجاد می‌کنند، از این رو پیشنهاد می‌ شود دیوار دفاعی ویندوز خود را که Windows Defender نام دارد را به‌ روز نگاه دارید و یا در صورت امکان از ضدویروس‌ های رایج و شناخته شده‌ای که در بازار وجود دارند استفاده کنید. شما می توانید از ضد ویروس Malwarebytes Anti-Malware که نسخه رایگان آن نیز موجود است و یا Webroot SecureAnywhere AntiVirus استفاده کنید.

برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ قابلیت Search Indexing را غیر فعال کنید :

ویندوز ۱۰ در پس زمینه خود سرویس‌ های زیادی را برای عملکرد صحیح در شبکه و سیستم اجرا می کند. البته تعدادی از این سرویس‌ها برای بسیاری از کاربران معمولی ویندوز غیرضروری بوده و می‌توانند غیرفعال شوند تا سرعت سیستم بالا برود. این کار باعث بهبود عملکرد سیستم می‌شود. یکی از این سرویس‌ هایی که منابع سخت‌ افزاری زیادی را استفاده می‌کند همان “Search Indexing” است که با استفاده از کادر جستجوی کورتانا، امکان پیدا کردن فایل یا برنامه‌ ها را فراهم می‌کند.

برای غیر فعال کردن این قابلیت بر روی آیکون This PC کلیک راست کرده و گزینه Manage را انتخاب کنید. در پنجره باز شده در قسمت چپ روی علامت فلش Services and Applications کلیک کنید تا گزینه Services نمایان شود. حال روی Services کلیک کنید تا در قسمت راست همین پنجره لیست سرویس‌های ویندوز نشان داده شود. در این قسمت کافی است به دنبال گزینه Windows Search بگردید و روی آن کلیک راست کنید و سپس Manual یا Disabled را انتخاب کنید. البته به خاطر داشته باشید که پس از این کار و با راه‌اندازی مجدد ویندوز ،مایکروسافت به شما هشدار خواهد داد که متوقف کردن Search Indexing از قابلیت‌های ویندوز ۱۰ می کاهد.

برای دیدن فرق بین SSD و HDD می توانید این پست را ببینید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *